Šatník jako investice - 7 tipů, jak se o něj starat

Šatník je jako investice. Můj dědeček mi říkal, že nemusím mít ve skříni patero obleků, ale jeden, který mi bude perfektně sedět, bude ušitý z kvalitního materiálu a v nadčasovém střihu. Snažím se touto radou řídit každý den a kdykoli si jdu něco koupit, zvažuji cenu oblečení ku jeho budoucímu počtu nošení (více o tzv. Cost per Wear v našem článku). V dnešní době už mám samozřejmě jiný přístup než můj dědeček, s jedním oblekem či typem oděvu kamkoliv bych asi nevystačil. Jisté je, že se chci taky líbít a působit stylově. Podle příležitosti tedy volím typ oděvu. Ovšem bez toho, aniž bych se o mé oděvy správně staral, nevydržel by mi ani jeden z oblíbených kousků tak dlouhou dobu. Jaké jsou mé tipy?

180517_LiveSweaters_Staromak-20

svetr: Digital Love - white

Kvalita nad kvantitou – zásada, kterou se nyní snažím řídit. Ta platí i v případě, že si kupuji stejný typ oděvu ve dvou barvách nebo jiných vzorech. Již při nákupu si všímám cedulky se složením materiálu, dívám se na pevnost a kvalitu provedení švů. To všechno mi napoví, jak bude oblečení vypadat po několika vypráních.

V pračce nebo v ruce?To je, oč tu běží. Koukni na cedulku! Zbytečně časté praní nedoporučuji (džíny ztrácejí na intenzitě barvy a s každým praním trpí i látka - dnes je časté, že džíny vydrží určitý počet pracích cyklů a pak se začnou velmi snadno trhat vlivem “vysílení materiálu”).

Oblečení NIKDY nesuším v sušičce, i když je to snadné, svůdné a rychlé. Sušička je k němu ve skutečnosti jednak poměrně hrubá a může způsobit i jeho sražení. Radši ho položím na sušák (pokud možno ven) a košile pověsím na ramínko. Získají tak opět svůj tvar a žehlení je o to snadnější a rychlejší.

Ukládání oděvů do skříně je nedílnou součástí péče o ně. Mně se osvědčilo, mít co nejvíc kousků pověšených na ramínku. Tak mám o nich přehled. Naopak svetry a věci z úpletu mám složené, protože se dají skládat snadněji a po vytažení nemají viditelné přehyby po skladech jako košile.  

Boty jsou jeden z prvků oděvu, kterých si lidé hned všimnou. Jestli jsou boty okopané, koženka oloupaná, špinavé… Ani jedno, podle mě, nedělá dobrý dojem. Kožená bota se nebojí kartáče, vlažné vody a následně ji buď krémuji nebo potírám včelím voskem, který jí dodá výživu a krásně je vyleští. Po celodenním chození je nechám vyvětrat. Důležité je, střídat obuv alespoň obden. Boty z koženky neberu vážně.

180517_LiveSweaters_Staromak-19

svetr: Hikuri Light Blue

Osobně peru vlněné svetry Live Sweaters spíše ručně ve vlažné vodě a březovém šamponu. Moje pračka sice vlněný program má, ale není zcela ideální. Suším je rozprostřené na sušáku, nikoliv na topení.

Není nad příjemnou vůni ze šatníku – pytlíček levandule, vaše oblíbené přírodní aroma nebo i „lepší“ mýdlo.

Péče o oblečení je nedílnou součástí investice do něj. Jednoduše: brát vážně cedulky, správný prášek, namáčet, barevné oblečení prát po rubu. Anebo dobrá čistírna je také na snadě.

180517_LiveSweaters_Staromak-24

svetr: Ayahuasca white

Co se vám v péči o oblečení vyplatilo? Máte nějaké vychytávky?

Michal, CEO

180517_LiveSweaters_Staromak-23

svetr: Eclipse - dark blue

foto: Martin Hule

interiér: The Emerald Prague

styling: Inkpotstories

 

 

Provozovatel webu Live Sweaters s.r.o., jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Další informace